← Aktualności
10 lutego 2026

Miasto wysyła pisma do właścicieli pozaklasowych pieców

W związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2026 r. zakazu eksploatacji pozaklasowych źródeł ciepła (poniżej 3 klasy), Miasto Mysłowice rozpoczęło wysyłkę pism informacyjnych do mieszkańców, którzy zadeklarowali w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) użytkowanie takich urządzeń.

To dobry i potrzebny krok — władze miasta pokazują, że chcą skutecznie wdrażać uchwałę antysmogową.

Najtrudniejszy etap

Przed nami ostatni, najtrudniejszy etap wdrażania uchwały. W Mysłowicach — oprócz lokali komunalnych — zostali już tylko ci mieszkańcy, którzy albo nie chcą, albo nie mogą wymienić ogrzewania. Oba przypadki są trudne.

Rolą władz miasta będzie zarówno egzekucja przepisów, jak i wsparcie mieszkańców mniej zaradnych czy tych, których naprawdę nie stać. Przyzwolenie na łamanie prawa byłoby skrajnie niesprawiedliwe wobec tych, którzy często wielkim wysiłkiem organizacyjnym i finansowym zmodernizowali swoje domy.

Mieszkańcy oczekują, że miasto będzie skuteczne i konsekwentnie zrealizuje przyjętą w 2019 i 2020 roku strategię poprawy jakości życia i zdrowia poprzez poprawę jakości powietrza. Egzekucja musi objąć także zasoby komunalne samego miasta.

Trzymamy kciuki za skuteczne i efektywne egzekwowanie przepisów antysmogowych.

Kontakt

W razie pytań: Zespół Ochrony Powietrza w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Mysłowice, tel. 575 001 996 oraz 535 147 661.


Źródła: Miasto Mysłowice — komunikat · ITVM.pl · Myslowice.net.